Stroje

Princip fungování všech vrtaček je stejný, ovšem dost se může lišit jejich konstrukce. Máme zde nějaký elektromotor, do kterého přivádíme energii a on nám za to vyrábí rotační pohyb. Motor je spojen s převodovkou, abychom si mohli měnit otáčky dle potřeby, protože ty se mění v závislosti na průměru vrtáků. Výsledné otáčky a kroutící moment odebíráme na vřetenu. Na něm může být třeba sklíčidlo, s kterým se setkáme u menších strojů a u těch větších se využívá kuželovitosti Morseho kuželu.

ruční vrtačka

Co se týče velikosti a výkonu strojů, takže začínáme u ručních vrtaček, které se hodí na práci venku a v dílně. Následně už se dostáváme k těm, které stojí pevně na stole a sem můžeme zařadit sloupové a stojanové. Zde už mužem využívat větších vrtáků a není problém vrtat do kovu. Pro uchycení obrobku zde bývá svěrák, takže nemusíme hýbat s celým strojem, ale je u něj zajištěn přesný přísuv nástroje kolmo k pracovnímu stolu, pokud si nenastavíme jinak.

Vrtáky

Jestliže máme vhodný stroj, tak to jsme pouze v polovině úspěchu. Potřebujeme do něj totiž upnut správný nástroj, kterým může být navrtávák, vrták, výhrubník, výstružník, záhlubník a tak dále. Jestliže nevyužíváme vrtacího pouzdra, tak se rozhodně hodí navrtání, protože samotný vrták má snahu po povrchu cestovat kruhovým pohybem, čehož si všimnete při vrtání do kovu. U samotných vrtáků musíme v první řadě rozlišovat, do jakého materiálu s nimi budeme vrtat. Je totiž rozdíl třeba mezi betonem a kovem.

různé vrtáky

Co se týče druhého případu, tak zde jsou často využívány vrtáky do kovu HSS https://www.i-nastroje.cz/Vrtaky-do-kovu-c31_79_2.htm, protože mají slušnou produktivitu. Co se týče poměru cena výkon, tak je rychlořezná ocel stále žádaná a v mnoha případech se vyplatí, i když tu máme materiály jako jsou slinuté karbidy. Na druhou stranu ty si mnohdy poradí s velmi tvrdým materiálem, který už může být zakalený, kde už se bavíme o tvrdosti kolem 40 HRC.