V době, kdy na tržnicích koupíme oblečení za pár korun, se asi ani nevyplatí zabývat se šitím. Když si spočítáme náklady za látku, čas a úsilí, které nás to bude stát, možná si to ještě rozmyslíme. Pokud se však nenecháme tím vším odradit a chtěli bychom nosit něco originálního, co nikdo jiný nemá, kupme si šicí stroj podle svých představ.
Na trhu si můžeme vybrat šicí stroj od různých výrobců a s různým vybavením. Měli bychom mít představu, k čemu všemu jej budeme používat. Jestli to bude jen občasné spravování utržené kapsy, výměna zipu nebo obšití záclon a závěsů nebo se dáme i do výroby zcela nového kousku oblečení. Na výběru si dejme záležet, protože se nejedná o malou investici a její pořízení je možná na celý život.
Některé stroje pro občasné šití mají jen základní výbavu, ale ty lepší umí spoustu věcí. Základní výbavou všech šicích strojů je volné rameno, které využijeme při šití nebo zašívání rukávů nebo nohavic. Také osvětlení místa, kde dopadá jehla, je samozřejmostí.
U dražších strojůbudeme mít vybavení bohatší. Mezi ně patří spousta různých stehů, ať už jsou to stehy základní, ozdobné nebo pružné, automatické knoflíkové dírky, šití dvojjehlou, overlokový steh pro šití pružných materiálů, automatický navlékač nitě, automatický odstřih látky nebo tlačítko na zapošití. Prodejce nabízí u některých typů až pět let záruku.
Můžeme si koupit i elektronický šicí stroj s přehledným displejem, kde si můžeme navolit, jaké stehy, jakých délek a šířek chceme použít.
V některých prodejnách si můžeme šicí stroj vyzkoušet. Této nabídky bychom měli využít a vyzkoušet si na stroji prošít látky z různých materiálů. Také bychom si měli zkusit navléknout horní i spodní nitě, různá nastavení, výměnu patek a ovládání. Měli bychom si zjistit, co obnáší údržba stroje. Patky nebývají vždy v základní výbavě, ale někdy je nutno si je dokoupit. Také si musíme zjistit, jestli jsou ve výbavě jehly. Podle síly látek budeme potřebovat také různé jehly.