Ten, kdo trpí depresí, nemá jen takovou tu špatnou náladu po ránu, jako mnozí z nás. My si dáme kafíčko, které nás probere a je nám fajn. Lidé trpící depresí však takové štěstí nemají. Smutná nálada je totiž plně pohltí na mnoho dní, týdnů i měsíců. Svět pak vnímají negativně a svůj stav nejsou schopni nijak a ničím ovlivnit. Deprese pak ovlivní nejen jeho soukromý život a zaměstnání, ale také vztahy s kamarády, partnery i rodinou.

krásná žena

Deprese je v posledních desetiletích jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Spousta nežádoucích účinků a vlivů doslova zavírají duši člověka. Naruší se funkce mozku, která je zodpovědná za nálady, a tak vás negativní emoce trvale doprovázejí dnem i nocí.

Kdo může depresí onemocnět?
Nejčastěji depresí onemocní ten, kdo je vystaven velké stresové zátěži, ať už v zaměstnání či doma v rodině a vztahu. Na vině je také celková změna způsobu života, kdy často špatně jíme, spíme a málo se hýbeme. Deprese častěji postihuje ženy, které pak trpí úzkostmi, smutkem a depresí.

Jak depresi předcházet?
Někdo nachází klid a uvolnění v meditaci, jiný ve sportu, další třeba v kreativním vyžití. Zkrátka jakákoliv aktivita, která přináší pocit uspokojení, je vhodná v boji proti depresi. Nesmí však být vyčerpávající a nesmí vás unavovat. Vhodná je také plánovaná dovolená, kde si hezky odpočinete.

dívka

Jak depresi léčit?
1.       Psychoterapií – ta zmírní symptomy způsobené depresí, takže můžete opět získat pocit štěstí.
2.       Léky – odborník vám může předepsat léky, které dokážou depresi zmírnit.
3.       Cvičení – to zvedne náladu a působí tak jako antidepresivum.
4.       Strava – vyvážená strava, která je ještě k tomu velmi bohatá na vitamíny B, D a omega-3 mastné kyseliny, je velmi účinná. Proto jezte hodně ryb.
5.       Spánek – dobře se vyspat je hlavním klíčem k léčbě deprese. Spát byste měli chodit vždy ve stejnou hodinu, a také tak vstávat.