Od počátku roku 2012 se začaly vydávat občanské průkazy s mikročipem. V současné době jsou všechny české čipové občanky vybaveny technologií, která byla vyvíjena v letech 2007 – 2011 a je svým způsobem zastaralá. Určitou výhodu to však má, protože na nových verzích elektronického vybavení občanek byla zjištěna závažná chyba v kryptografii, tedy ověřování identity dotyčné osoby v souvislosti s elektronickým podpisem. Mimochodem, o hrozící čipové kontrole lidstva se zmiňuje celá řada webových serverů a není od věci se o tuto problematiku alespoň zajímat.
Mikročip v občanském průkazu
V současné době (na konci roku 2017) občanský průkaz s elektronickým čipem, mimochodem s příplatkem 500 korun, u nás využívá jen malé procento lidí. Zákonodárné orgány původně měly v úmyslu rozšířit mezi lidi povědomí o využití elektronického podpisu, ovšem celá záležitost nebyla patřičně promyšlena. Elektronický čip totiž nebyl certifikován pro zabezpečení transakcí prostřednictvím elektronického podpisu jako QSCD. Tak tu někteří z nás mají jen za pětistovku kousek plastové kartičky s osobními údaji, s fotografií a s čipem, jehož použití není pro elektronický podpis rozhodně bezpečné.
Problematické slovenské čipové občanky
Jinak jsou na tom ovšem slovenské čipové občanky. Tam je čip funkční z hlediska identifikace osoby i elektronického podpisu a ti, kteří občanku používají k uložení soukromých klíčů s kvalifikovaným certifikátem, jsou nyní v ohrožení. Je to zajímavý paradox, Slováci postupují na rozdíl od Čechů striktnější cestou dodržování společensko-politické doktríny Evropské unie a spoléhali na bezpečné certifikáty, které prošly akreditovanými laboratořemi (laboratorními testy). Jenže tyto laboratoře, mimochodem i v Německu, zárukou bezpečí nejsou, neboť docela nedávno tým vědců z brněnské univerzity odhalil závažnou chybu v kryptovacích mechanismech v souvislosti se soukromými klíči potřebnými pro elektronický podpis. Taková chyba však může mít dopad přímo katastrofální.