Žijeme ve zvláštní době. Jsme neskutečně spotřební. A teď je úplně jedno, z které strany se na to podíváme. Chceme prostě všechno a všechno musí být co nejlepší. Ale jak je to u módy? Škodí naše obrovská spotřeba oblečení prostředí okolo nás? Nebo to nemá žádné důsledky?
Trendy, trendy
Bohužel jsme se dostali do doby, kdy se módní návrháři a značky předhánějí v počtu kolekcí, které za rok pokaždé představí. A s velkým počtem kolekcí přichází i nespočet oblečení, který musí být vyrobený. Proč? Protože všichni chtějí zisky. A my, kupci chceme to, co je in. Takže je to jen a jen výhodné pro obchody prodávat oblečení z rychle se střídajících kolekcí. Zisk. Zisk a zase jen zisk.
Vliv na prostředí okolo nás
Největší katastrofou celého procesu je, že se ve většině případech ničí nenávratně životní prostředí. Spousta módních gigantů má své továrny v Asii či Africe. Proč? Závratné ušetření na nákladech spojených s výrobní cenou daného kusu oblečení. Bohužel ale nikoho už nezajímá, že se firmy snaží využívat levnou pracovní sílu, a hlavně levné materiály, mající vliv na prostředí a lidi. Pro ušetření není problém, aby se barviva silně toxická vylévala volně do říček. Porušovaly se bezpečnostní předpisy. A celkově se plýtvala energie. Aktuálně se mnoho z firem snaží propagovat CSR politiku, ale stejně víme, že je to hlavně na oko. Kdyby opravdu chtěly být šetrnější k lidem a přírodě, tak se omezí rapidně počet prodávaných kolekcí každoročně aspoň o dvacet procent. Schválně si zkuste na internetu dohledat, co se s neprodanými kusy děje dále po výprodeji. Není výjimkou, že se oblečení jednoduše zničí. Ale zde nastává má otázka. Proč toho tolik vyrábíme, když víme, že se to stejně nemůže prodat? Využíváme Zemi pro zisk všech potřebných materiálů pro výrobu oblečení. Je náš dobrý sluha. Tak proč se chováme nevděčně a pomalu celou planetu ničíme naším neenviromentálním chováním ničíme?